Altona-co warto zobaczyć w naszej małej mieścinie

O życiu w małej kanadyjskiej miejscowości pisałam już tutaj. Dzisiaj chciałabym was zapoznać z naszym małym miasteczkiem od zaplecza. Oto Altona! Co możecie tutaj zobaczyć, czego na pewno nie dostaniecie i jak się toczy życie na naszym odludziu? Wszystkie odpowiedzi poniżej.

Gdzie?

Altona znajduje się na południu Manitoby, nieopodal granicy ze Stanami Zjednoczonymi. Od stolicy prowincji (Winnipeg) dzieli nas 100 km. Od 1956 roku posiada status miasta. Żyje tutaj tylko trochę ponad 4 tys. mieszkańców na niecałych 10 km².

Jak?

Historię Altony rozpoczęli emigranci pochodzenia Rosyjskiego. Najpierw wybudowali swoją kolonię, wszyscy byli pochodzenia mennonickiego. Z czasem kolonia przekształciła się w wioskę, a wioska w miasto. Na ulicach Altony, jak i w okolicznych miasteczkach, po dziś dzień można spotkać całe rodziny mennonitów.

Co?

Altona nie jest uważana za rozrywkowe miasteczko, przez co większość młodych ludzi decyduje się na wyjazd. Jest jednak parę miejsc, które sprawiają, że nadają miastu uroku.

Galeria sztuki oraz ogród przy galerii. Piękny, stary, dwupiętrowy budynek dawnego biznesmena, przerobiony na galerię sztuki wraz z dużym ogrodem, otoczonym przeróżnymi rzeźbami i sporych rozmiarów fontanną. Warto odwiedzić, bo to nasza duma miasta.

Altona Park. Posiada mały staw, gdzie co roku, latem odbywa się łowienie ryb przez dzieci. Jest to również jedno z tych miejsc, gdzie wolno spuścić psa ze smyczy. Za każdym razem skutkuje to mokrym kudłaczem otrzepującym się z zimnej wody zaraz przy twoich nogach! Zimą za to, można jeździć na łyżwach po zamarzniętej tafli, bądź zjeżdżać na sankach z górki zaraz obok stawu.

Park to również świetne miejsce na obserwowanie gry w baseball, grę w tenisa, siatkówkę, jazdę na rowerze czy rolkach, odwiedzenie zewnętrznego basenu lub nawet camping! Na początku śmiałam się z tego, że ludzie z własnej woli mogą przyjeżdżać pod namiot czy z przyczepami na weekend do Altony, jednak bardzo się pomyliłam.  Latem nawet zdarza się, że brakuje wolnych miejsc.

Kryte lodowisko. Zimą organizowane są zawody w hokeja, ale można również samemu spróbować swoich sił na lodzie. To nie wszystko! Istnieje również curling club, gdzie jest okazja nauczyć się nowego, iście kanadyjskiego sportu.

Jedną z atrakcji , którą warto zobaczyć są słoneczniki Van Gogha w południowo-zachodniej części miasta. Nie ma w tym nic dziwnego, no może poza tym, że obraz ma ponad 23 metry wysokości!

Każdego lata organizowany jest słynny Sunflower Festival. W tym roku odbywa się 27-29 lipca i można będzie zobaczyć m.in. paradę, wybory królowej festiwalu, pokaz zabytkowych samochodów i sporo zabaw dla dzieci . W 2017, jedną z ciekawszych atrakcji był pokaz akrobacji motocyklowych.

Drag Racingto wyścigi samochodów organizowane corocznie na lotnisku w Altonie. Bilety są naprawdę tanie, jeśli dobrze pamiętam to tylko $10/os. za cały dzień. W tym roku organizowane są 18-19 sierpnia. Przygotujcie się na głośny ryk silników, zapach palonej gumy i świetną zabawę. Filmik z eventu możecie zobaczyć tutaj

Hiking

Dla osób lubujących się w pieszych wędrówkach mam dobrą wiadomość. Istnieje szlak, który nosi nazwę Trans Canada Trail. W całości mierzy aż 76 km i żeby przejść cały, trzeba przekroczyć granicę ze Stanami Zjednoczonymi w miejscowości Gretna. Nieco krótszy odcinek, bo około 11 km można przejść zaczynając z Altony, a kończąc zaraz przed przejściem granicznym w Gretnie. Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej na ten temat, zapraszam tutaj.

Altona

Z pewnością znajdziecie w Manitobie dużo ciekawsze miejsca do odwiedzenia niż Altona, ale mam nadzieję, że chociaż troszeczkę zachęciłam was do wizyty w naszej malutkiej mieścinie. Trzymajcie się ciepło i mam nadzieję, do zobaczenia 😉

 

 

 

2 Comments

  1. Hej Paulina,bylem w zeszle wakacje po sasiedzku w Winkler i calkiem mi sie podobalo.To zalezy czego kto w zyciu szuka i czego potrzebuje, a Mennonici faktycznie ubarwiaja lokalny koloryt społeczny. Ps.fajnie by bylo jakby znalazlo sie troche zdjęć we wpisie, no chyba ze mi sie nie wyswietlily… Zdrówka!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.