Twoja kariera zawodowa w Kanadzie

Kiedy już zdecydujesz się na wyjazd do Kanady, pierwszą rzeczą na którą zapewne liczysz, to szybkie znalezienie pracy. Jak szukać pracy w Kanadzie? Gdzie zacząć? Czy warto zacząć swoje poszukiwania już z Polski? Postaram się odpowiedzieć na te pytania. Zapraszam!

Aplikowanie spoza Kanady

Przyznam się szczerze, że sama próbowałam szukać tak pracy przed wylotem do Kanady i nic z tego nie było. Ani jednego maila, o telefonach nie wspomnę. Żeby mieć pewność, że ktoś się z Tobą skontaktuje, musisz być na miejscu, mieć kanadyjski adres w swoim Resume i oczywiście kanadyjski numer telefonu. W innym przypadku naprawdę marne szanse na jakikolwiek zainteresowanie Twoją aplikacją. Jedynie co mogłabym Ci polecić jeśli nie jesteś jeszcze na miejscu, to zrobienie sobie listy firm, do których w danym regionie będziesz mógł zaaplikować. Jestem pewna, że większość z nich znajdziesz online, a resztę zlokalizujesz już na miejscu.

Resume (kanadyjskie CV)

Jak zapewne już wiesz, musisz mieć przygotowany dokument Resume, czyli kanadyjskie CV. Ważna adnotacja, nie wklejamy do dokumentu swojego zdjęcia! Wiąże się to w głównej mierze z dyskryminacją- twoje zdjęcie, czyli to jak wyglądasz nie może być powodem zatrudnienia bądź nie dostania pracy. Dla ułatwienia podaje stronę, z której możecie ściągnąć przykładowe Resume do wielu zawodów. Sprawdzałam jak to działa i np. tutaj jest plik dla osoby poszukującej pracy jako Recepcjonista. Oczywiście są to bardzo proste formularze, wszystkie te lepsze także znalazłam, ale niestety płatne. 

Szukanie pracy w Kanadzie

Nadszedł ten upragniony dzień, jesteś już w Kanadzie i przyszedł czas na aplikowanie o pracę! Nie przejmuj się, wszyscy przez to przechodzimy. Najważniejsze to mieć pojęcie gdzie się udać i nie poddawać się jeśli na początku będzie ciężko.

Jaki sposób jest najlepszy na aplikowanie? Jedni uważają, że online, inni będą Cię zapewniać, że aplikacja osobista jest najlepsza. Jak dla mnie nie ma reguły. My aplikowaliśmy i online i osobiście. Czasami pomimo aplikacji online, będziesz musiał zanieść specjalny formularz do danej firmy osobiście.

Pomocne linki

Najpopularniejszym miejscem w sieci jest oczywiście niezawodne Kijiji. Ustawiasz w odpowiednich zakładkach prowincję, ewentualnie miasto, w którym szukasz i sprawdzasz aktualne oferty pracy. 

Dobrym sposobem też jest portal Local Job Shop, gdzie mam wrażenie dużo łatwiej można znaleźć oferty pracy z mniejszych miejscowości.

Jak już wspomniałam na początku, warto mieć pod ręką spis firm z okolicy. Sporo biznesów posiada opcję aplikowania na swoich  stronach internetowych. Szukaj zakładek Careers w stopce strony.

Inna opcja to Indeed ja osobiście tej strony nie lubię, ale próbujcie wszystkiego! Wasza droga do znalezienia wymarzonej pracy nie musi być taka sama jak innych.

Mój niezawodny Małżonek polecił mi również wstawienie rządowej strony z ofertami. Nie wiem, nie pamiętam abym aplikowałam w ten sposób, ale sprawdziłam to miejsce i wygląda przyzwoicie. Strona jest przejrzysta, łatwa w obsłudze i posiada przedział zarobków jakich możesz oczekiwać po danej ofercie pracy. 

Rozmawiając ostatnio z Pawłem, właścicielem bloga ekanada.pl, doszliśmy do wniosku, że jednak najlepszym sposobem poszukiwań jest networking. Czyli nic innego jak bazowanie na kontaktach z ludźmi. Szukasz pracy? Mów o tym ludziom! Nawet mało znacząca rozmowa z kimś w parku może doprowadzić do tego, że zostaniesz zatrudniony, bądź polecony. Kanadyjczycy to naprawdę fajny i otwarty naród. Nie bój się z rozmów!

Jaki czas jest najlepszy na aplikowanie?

Mogłabym śmiało powiedzieć, że najlepszym czasem na rozpoczęcie przygody z Kanadą jest okres od maja do powiedzmy końca września. Najgorsze miesiące to grudzień, styczeń i luty. Jednak jeśli Twój przyjazd przypada na te nieszczęśliwe miesiące, nie zniechęcaj się. Nie jest powiedziane, że sobie nie poradzisz.

Manitoba

Znalazłam Manitoba’s Top Employers, czyli listę najlepszych firm w Manitobie uważanych za najlepszych pracodawców na 2018 rok. Mam nadzieję, że będzie pomocna! Pamiętajcie, że po odwiedzeniu witryny każdej z firm, możecie sprawdzić zakładki Jobs, Careers lub Join our Team.

Świetną pomocą na początku waszej drogi może okazać się organizacja Regional Connections. Znajduje się ona tylko w południowej Manitobie (Winkler, Morden, Altona). Za zadanie ma pomagać nowo przybyłym. Udajcie się tam zaraz po przyjeździe aby dostać „paczkę powitalną”. Praktycznie wszystkie usługi są darmowe, a otrzymasz pomoc w: napisaniu Resume lub poprawieniu błędów w istniejącym oraz poznaniu ofert pracy z okolicy. To wszystko jeśli chodzi o aktywność zawodową. Regional Connections ma wiele, wiele innych fajnych usług/atrakcji ale napisze o tym osobny post.

Pomocnicy

Temat rozpoczynania kariery zawodowej w Kanadzie jest wałkowany przez każdego blogera i youtubera zajmującego się tematem Kanady. Nie ma się co dziwić, jest to w końcu temat którego szukają wszyscy zaczynający swoją przygodę w tym pięknym kraju. Poniżej zamieszczam parę miejsc, które mogą wam pomóc w poszukiwaniach pracy.

  • Paweł Sztobryn z bloga ekanada.pl pisał na temat poszukiwania pracy tutaj.  
  • Kasia Kate Jeziorska jak już wspomniałam wyżej prowadzi blog kanadasienada.pl, wpadnijcie do niej, dla mnie kobieta jest wzorem do naśladowania. 
  • Mateusz Stawecki podpowie wam wszystko o poszukiwaniach pracy w filmie Jak szukać pracy w Kanadzie oraz Praca w KanadzieKanał Mateusza pomoże Wam zapoznać się z Kanadą i oczywiście przybliży wam bardziej moją ukochaną Manitobę.

Podsumowanie

To już wszystko. Skorzystajcie ze wszystkich źródeł i porad przeczytanych powyżej, ale pamiętajcie, że sami musicie znaleźć najlepszą metodę dla was samych. Nikt za was pracy nie znajdzie. Tak naprawdę nie jest ciężko „gdzieś się załapać”, czasami jednak trzeba będzie poszukać dłużej zanim trafi się to, co okaże się bardziej satysfakcjonujące. I jeszcze jedno, uwierzcie w siebie, bo nikt za was tego nie zrobi! Życzę odwagi i wytrwałości! 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.