Jak się przygotować i co warto zabrać na wypad pod namiot?

Przyjeżdżając do Kanady, nigdy nie sądziłam, że tak bardzo pokocham wyprawy pod namiot. Nie ważne, czy wyjazd trwa dwie noce czy może dziesięć, zawsze czekam na to z niecierpliwością. Niestety weekendowe wyjazdy mają to do siebie, że pakujemy się zwykle „na wariata”, a później okazuje się, że nie zabraliśmy paru naprawdę potrzebnych rzeczy. Dlatego też, już od dłuższego czasu myślałam nad zrobieniem konkretnej listy potrzebnych rzeczy na wyjazd pod namiot. Mam nadzieję, że pomoże ona nie tylko nam.

Jak się przygotować na wyprawę pod namiot?

Zanim przejdziemy do listy potrzebnych rzeczy, pogadajmy o tym jak się przygotować na taką wyprawę. Co mam na myśli? Z doświadczenia wiem, że warto sprawdzić parę rzeczy zanim w ogóle zaczniemy się pakować.

 1. Sprawdź prognozę pogody w miejscu, do którego jedziesz. Pogoda lubi płatać figle i to, że w twoim miejscu zamieszkania w tych dniach ma być pięknie, nie oznacza, że w miejscu docelowym nie trafisz na ulewną burzę.
 2. Upewnij się co do temperatury w nocy. No cóż, pamiętam jak na naszym pierwszym wyjeździe, dokładnie w pierwszą noc zmarzły nam tyłki w namiocie. Nawet w środku lata temperatura w nocy może spaść poniżej 10°C, warto o tym pamiętać.
 3. Zrób reaserch okolicy, do której jedziesz i sprawdź: adres szpitala, przychodni; adres kliniki weterynaryjnej, jeśli masz ze sobą zwierzaka; adres biura informacji turystycznej; okoliczne sklepy/markety spożywcze; inne miejskie atrakcje jako alternatywa na deszczowy dzień; polecane restauracje i kawiarnie z dostępem do darmowego Internetu; pralnie.
 4. Dowiedź się czy na polu campingowym, na którym się zatrzymasz jest dostęp do darmowego drewna do rozpalenia ogniska.
 5. Niektóre pola namiotowe mają możliwość wcześniejszego zarezerwowania miejsca przez Internet. Warto to zrobić wcześniej ze względu na to, że w sezonie może nie być już wolnych miejsc.
 6. Podczas rezerwacji miejsca camping’owego, zastanów się, czy potrzebujesz miejsce z dostępem do prądu.
 7. Przygotuj mapy szlaków w okolicy, sprawdź zdjęcia, opisy i długości szlaków. Możesz zawsze skorzystać z biura obsługi klienta gdzie dostaniesz darmowe mapy i informacje o najlepszych szlakach w okolicy.
 8. Zacznij wcześniej obserwować informacje na temat parku, do którego jedziesz. Tutaj chodzi mi raczej o większe parki jak narodowe czy prowincjonalne. Często możesz dowiedzieć się o pożarach w okolicy, o warunkach na szlakach lub też o aktywności dzikich zwierząt nieopodal szlaków.
 9. Jeśli zamierzasz gotować, przygotuj sobie kilka szybkich przepisów na dania jednogarnkowe. Super się sprawdzają przy dłuższym wyjeździe, szczególnie po długim dniu na szlakach. Naprawdę nie trzeba dużo, ostatnio pamiętam, że gotowaliśmy makaron z cukinią i czerwoną fasolą z puszki. Wariantów tutaj jest bardzo dużo, trzeba jedynie mieć pomysł.
 10. Upewnij się co do pryszniców. Prawie na wszystkich polach campingowych trzeba płacić dodatkowo za korzystanie z pryszniców, przygotuj sobie wcześniej monety. W Kanadzie to głównie CAD$1, w Stanach $0.25.
 11.  Jadąc do parków narodowych bądź prowincjonalnych, zaopatrz się wcześniej w specjalną „wejściówkę”. Można je np. zamówić online bądź też na miejscu, ale lepiej mieć to wcześniej z głowy.
 12. Sprawdź wcześniej swój samochód! Jadąc w dalszą podróż, lepiej mieć spokojną głowę niż martwić się o to, czy aby na pewno nasz samochód nie stanie gdzieś pośrodku nikądPamiętajcie o sprawdzeniu poziomu oleju oraz ciśnienia w oponach. Obowiązkowo zabierzcie koło zapasowe. 

Co zabrać ze sobą pod namiot?

Właściwie to kwestia bardzo indywidualna, jednak wiele rzeczy z mojej listy może wam się przydać. Wszystko zależy od tego jak długi będzie wyjazd. Sprawdźcie listę w pdf i dajcie znać o czym zapomniałam! 😉 Do pobrania tutaj w formie pdf.

 

 

2 Comments

 1. Też od lat robię listy rzeczy do zabrania na każdy wyjazd. Tylko pod namiotem śpię na spływach kajakowych, więc mam ograniczone miejsce – na kajaku zbyt wiele ze sobą nie zabierzesz. A prognozy pogody nie sprawdzam nigdy 🙂 Przed laty przyjąłem założenie, że na wyjeździe zawsze mam dobrą pogodę i to się sprawdza 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.